Montpellier MWBIC90029 Built In Combi Microwave
2 Year Guarantee
srp
  • Combi Microwave
  • 900W/1100W/2400W – Micro/Grill/Convection
  • Auto Cooking Programmes
  • Digital Display
  • Defrost Setting
Dimensions H460 x W595 x D476mm
2 YR Guarantee
Timer
Combi Microwave Oven
Product Description
General specifications
25ltr Capacity
Microwave
Grill or ‘Combo’ cooking
Convection oven (with or without pre heat function)
900W Microwave
1100W Grill
2400W Convection
Frameless Trim Kit & Stainless Steel Cavity.
Supplied with a 315mm Glass Turntable.
Convection Cooking temperature selection between 130°C & 220°C.
Features
– Multi stage cooking
– Quick start
– Defrost by weight
– Defrost by time
– Kitchen timer
– Quick microwave cooking
– Auto menu
– Child lock
LED Display Panel
Push Button Door Control
Microwave variable power levels
100%, 80%, 50%, 30% & 10%
Specification
3 uses, for 1 space.